Víra jde dál

6. června 2016 v 20:50 | Katastrofa |  Básničky
1. Pobožný šílenci na zastávkách,
ukazují prsty na ateisty křičí,
milion věcí proti potratům, nezapomenou,
každou volnou chvíli manipulovat.

2. Abychom se podívali na jednu jedinou,
cestu ke spasení našich duší,
protože jinak nás čeká pekelnej oheň,
na koncertu black metalový kapely.

Společnost se změnila přes noc,
očerňovat ostatní naše nemoc,
víra je krásná věc i pro tuhle dobu,
náboženství je zrůdnost co nemá obdobu.

3. Přijmi jediného spasitele,
ať je to Ježíš nebo někdo jinej a přestaň,
předvídat svoje další kroky dál,
teď se o tebe postaráme vykoupíme tě vole!

4. Přeci by ti nehlahli, jsi kluk co potřebuje,
trochu tý matřeský lásky od boha,
nalijme si číši čistého vína,
pijme až do rána přátele veselí,
v okovech ignoranství půjdeme dál.


Společnost se změnila přes noc,
očerňovat ostatní naše nemoc,
víra je krásná věc i pro tuhle dobu,
náboženství je zrůdnost co nemá obdobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sariklen Sariklen | Web | 6. června 2016 v 21:34 | Reagovat

Až na to, že náboženství nerovná se vztah s Bohem :) Takže míchání přijetí Ježíše s náboženstvím nejde dohromady. Ale nevyčítám Ti to, protože většina lidí v tom má maglajs a pakliže jediný člověk, který se jim vybaví, když se řekne křesťan je katolík, nebo někdo, kdo chodí v neděli do církve a tím to padá, tak se nedivím ničemu :) Ale v křesťanství (pokud se jeho definice nijak nepřekrucuje) jde o jediné - o vztah s živým Bohem. Na tom není nic manipulativního. A je to jenom o Tobě a o Bohu. :)

2 Katastrofa Katastrofa | 6. června 2016 v 21:36 | Reagovat

[1]:  tys to tak úplně nepochopila viď?

3 cestveronique cestveronique | 6. června 2016 v 21:42 | Reagovat

[1]: Tak tohle mě překvapilo.

4 Sariklen Sariklen | Web | 6. června 2016 v 21:42 | Reagovat

[2]: Pochopila jsem z toho, že by to měla být reakce na lidi, kteří někoho přesvědčují o Bohu. Vnucují ho. Ale také se mi zdálo, že tam mixuješ Ježíše (Přijmi jediného spasitele,
ať je to Ježíš) (jo, plus tam zmiňuješ ještě "nebo někdo jinej", ale v předchozím slokách jsem z toho vycítila spíš křesťanství než třeba buddhismus) je a náboženství (náboženství je zrůdnost co nemá obdobu). No a mezi Ježíšem/Bohem a náboženstvím není rovnítko :) Tak jsem to jen upřesnila, kdyby to třebas někoho zajímalo ;) Toť vše.

5 Katastrofa Katastrofa | 6. června 2016 v 21:56 | Reagovat

[4]: Ano, nepochopila jsi to.

Pleteš si pojmy víra a náboženství.

Víra je to v co můžeš a nemusíš věřit, můžeš si věřit na jakýkoliv šílený věci, kterejm chceš a zpochybňovat to, v co věřit nechceš. To je základní koncept víry.

Náboženství je komunita věřících mající nějakýho svýho guru co jim buď může nemusí pomáhat najít boha, ale vždycky to dává překážky mezi ně a víru. Tudíž je náboženství naprosto zbytečný a vychází z toho jenom jako vedlejší nepotřebnej produkt víry vhodnej pro manipulování s davy.

Viz knězové a jejich ovečky, viz muslimští imám.

V Bibli i v Koránu je docela otevřeně napsáno na to, jak jednat s bezvěrci.

V Novým zákoně je hezky popsáno to, jak se vyvarovat bězvěrců, což nemusí bejt úplně to pravý ořechový, ale není to úplně dobrý.

V Koránu je otevřeně podporovaný násilí proti bězvěrcům se sutrama, který mluví o tom, že máš zabít bezvěrce nebo je konvertovat. Říkám jenom co tam je.

Celý jádro pudla je v konfliktu mezi vírou a náboženstvím.

Kdy organizovaný náboženství světu jenom uškodilo a nikdy z toho nebyl žádnej prospěch, máme pět milionů důkazů o křížovejch výpravách, špičkování muslimů a křesťanů ve středověku nebo třeba vyvražďování mezi tibetskejma buddhistickejma gangama.

Takže si pořád nejsem jistej, jestli tu nosnou zprávu chápeš.

Není to o křesťanech, není to o katolících, protestantech, muslimech, buddhistech, hinduistech, mormonech, scientolozích, příslušníků český církve bratrský.

Ale každej v tom hledá to, co je mu nejblíž a i tvůj výklad, kterej je úplně mimo od toho, co jsem s tím zamýšlel se nemůže označit jako mylnej.

Ale přebrala sis to až příliš zvláštním způsobem, kterej se příčí logice. Na druhou stranu, hledej v básničkách logiku. Že jo.

Ale aspoň vím, jak to půjde časem s mejma básničkama, tak dlouho jsem si z toho dělal srandu, že to lidi pojmou jinak, že se to doopravdy děje.

No jo, život jde dál.

6 Sariklen Sariklen | Web | 6. června 2016 v 22:07 | Reagovat

Souhlas s tím, že si báseň může vyložit každý jinak :) Protože na každého jinak působí...

Já tu prvně nepíšu o víře a náboženství, ale o rozdílu mezi tím, co to je v ryzé podstatě křesťanství, že to nemá nic společného s náboženstvím. Že to není o dodržování pravidel, o chození někam, o dělání jakýchkoli rituálů atp. Ale že je to o vztahu. Nepíšu o tom, že uznávám a souhlasím s manipulativními lidmi, kteří chtějí někomu něco vnucovat proti jeho vůli.

Ano, věřit můžeš v co chceš. Pokud se zaměřím na křesťanství a víru v Boha, tak to samo o sobě vlastně nic neznamená... To, že věřím, že je Bůh... V Bibli se to píše: "Ty věříš, že je jeden Bůh. Dobře činíš. I démoni tomu věří - a třesou se!" Nejde o víru samotnou, ale o kontakt s Bohem. A ten Ti nikdo nemůže zprostředkovat, žádnej kněz, pastor, kdokoli... A nikdo Tě k tomu nemůže donutit.

Ale děkuji za popsání a vysvětlení toho, co básník zamýšlel říci :)

No, snad se třeba trochu vyznáš v tom, co jsem tím chtěla říct já a co jsem v tom viděla...

7 Katastrofa Katastrofa | 7. června 2016 v 18:03 | Reagovat

[6]: No vidíš a s tím co píšeš nemůžu souhlasit, ale tenhle konflikt jsem měl s každým křesťanem.

Jako kdybyste neviděli větší obrázek a koukali na to jenom ze svojí perspektivy a toho se snažím vyvarovat.

Ale je jasný, že člověk je hodně ovlivňovanej tím, co je mu v tomhle bližší.

U mě je to buddhismus a je to v pořádku, myslím, tím, že jsem si zvolil v to, co chci sám věřit, ať to přijde ostatním lidem absurdní nebo ne.

Mohl bych být rýpavý a zeptat se, proč se tedy náboženství srocuje do různých odnoží, proč se mezi sebou zabíjejí protestanti a katolíci? Proč chodí do kostela, když nepotřebují pastory a kněze? Proč vznikají komunity? Proč nemohl jít protestant v roce 1972 po Belfastu bez toho, aniž by se ho snažil napadnout nějaký katolík?

Tvoje argumenty mi přijdou jako argumenty člověka, který věří, na tom není nic špatnýho a já jsem rád, když má někdo víru a stojí si za ní. Ale to neznamená, že budu tenhle koncept uznávat, pro mě je to nefungující.

Naprosto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama